From the employees of a company, \(5\) persons are selected to represent them in the managing committee of the company. Particulars of five persons are as follows: A person is selected at random from this group to act as a spokesperson. What is the probability that the spokesperson will be either male or over \(35\) years?
Alternative Method:
Total number of persons in the group = 5
Step 1: Identify favourable cases directly
We want the probability that the spokesperson is
male OR over 35 years of age.
From the given data:
Number of males = 3
Number of persons over 35 years = 2
Number of males over 35 years = 1
Step 2: Use direct counting (inclusion–exclusion idea)
Number of persons who are either male or over 35 =
(Number of males) + (Number over 35) − (Number of males over 35)
= 3 + 2 − 1
= 4
Step 3: Find probability
Probability =
(Number of favourable persons) / (Total number of persons)
= 4 / 5
Final Answer:
The probability that the spokesperson will be either male or over 35 years of age is
4 / 5
Two dice are thrown. The events A, B and C are as follows:
A: getting an even number on the first die.
B: getting an odd number on the first die.
C: getting the sum of the numbers on the dice ≤5.
State true or false: (give reason for your answer)
(i) A and B are mutually exclusive
(ii)A and B are mutually exclusive and exhaustive
(iii) A=B′
(iv)A and C are mutually exclusive
(v)A and B′ are mutually exclusive.
(vi) A′,B′,C are mutually exclusive and exhaustive.