Question:medium

The speed of sound in oxygen at STP will be approximately:(Given, R = 8.3J\((K)^−1\), \(γ = 1.4)\)

Show Hint

The speed of sound in a gas depends on the temperature, molar mass, and the adiabatic index of the gas.
Updated On: Jan 13, 2026
  • 315 m/s
  • 333 m/s
  • 341 m/s
  • 325 m/s
Show Solution

The Correct Option is A

Solution and Explanation

Step 1: Data provided.
Temperature, \( T = 273 \, {K} \). Molecular mass of oxygen, \( M = 32 \times 10^{-3} \, {kg} \).
Step 2: Speed of sound calculation.
\[ v = \sqrt{\frac{\gamma RT}{M}} = \sqrt{\frac{1.4 \times 8.3 \times 273}{32 \times 10^{-3}}} \approx 315 \, {m/s} \] The speed of sound in oxygen at STP is approximately 315 m/s.

Was this answer helpful?
0