Step 1: {Energy Formula}
The electron's orbital energy is calculated using the formula:
\[
E_n = -13.6 \frac{Z^2}{n^2} eV
\]
Step 2: {Energy for \( Li^{2+} \)}
For \( Li^{2+} \), the atomic number \( Z = 3 \). For the first orbit, \( n = 1 \):
\[
E_1 = -13.6 \times \frac{3^2}{1^2} eV
\]
\[
E_1 = -122.4 eV
\]
Step 3: {Conversion to Joules}
Convert the energy from electronvolts (eV) to Joules (J):
\[
E_1 = (-122.4) \times (1.602 \times 10^{-19})
\]
\[
E_1 = -1.962 \times 10^{-17} { J}
\]
The correct answer is (B).