Correct Answer: (i) Bank A/c Dr. 56,000
\r Provision for Doubtful Debts A/c Dr. 2,000
\r To Realisation A/c 58,000
\r (ii) Realisation A/c Dr. 80,000
\r To Bank A/c 76,000
\r To Profit on Settlement A/c 4,000
Step 1: Debtors Collection.
Debtors = ₹ 60,000, Collected = ₹ 56,000. Provision for Doubtful Debts = ₹ 2,000
\[\text{Loss = } ₹ 60,000 - ₹ 56,000 - ₹ 2,000 = ₹ 2,000\]This loss is covered by the provision.Journal Entry:\[\text{Bank A/c Dr. ₹ 56,000}
\text{Provision for Doubtful Debts A/c Dr. ₹ 2,000}
\text{To Realisation A/c ₹ 58,000}\]Step 2: Creditors Settlement.
\[\text{Creditors = ₹ 80,000, Settled at ₹ 76,000. Gain = ₹ 4,000}\]Journal Entry:\[\text{Realisation A/c Dr. ₹ 80,000}
\text{To Bank A/c ₹ 76,000}
\text{To Profit on Realisation A/c ₹ 4,000}\]